nadajnik aprs gorke

Przeróbka nadajnika GORKE na potrzeby APRS

Opis powstał na podstawie strony Krzysztofa SQ6ADE : http://sq6ade.elektroda.eu/

Do przestrojenia nadają się nadajniki monitoringu firmy GORKE zawierające na pokładzie procesor ATMEGA8 – model ATV-49 i ATV-50. Spotyka się również wersję z procesorem PIC. W celu przerobienia nadajnika Należy po odkręceniu dwóch bocznych śrub odkręcić cztery śruby wewnątrz (zaznaczone czerwonym kolorem) i wylutować puszkę ekranującą (zaznaczone niebieskim kolorem). 

 

Po tej operacji płytka powinna wyglądać tak:

 

Rozkład sygnałów na złączu zasilania (białe złącze po prawej stronie)
1. PTT (nadawanie – zwierane do masy)
2. Masa
3. AC 17V (zasilanie prądem zmiennym)
4. AC 17V j.w.
5. DC +12V (zasilanie prądem stałym lub z akumulatorka)
6. Masa zasilania DC

Dolutuj do pokazanego niżej punktu przewód do zasilania programatora ISP jeżeli Twój programator nie ma zasilacza zewnętrznego.

 

Podłącz programator zgodnie z poniższym rysunkiem. Nie zapomnij podłączyć zasilania.

 

Do zaprogramowania polecam program z strony http://dybkowski.pl/content/pl/node/16

Program do zaprogramowania procesora współpracujący z poniższym schematem: ispprog_setup_1.2.0.56

 

Plik do zaprogramowania procesora: atv50

Po odczytaniu procesora przyciskiem READ SIGANTURE w opisie DEVICE SIGATURE pojawi się procesor ATMEGA8. Załadować plik HEX do zaprogramowania procesora. Nacisnąć przycisk ERASE&PROGRAM ALL. Procesor powinien zaprogramować się bez błędów. Sprawdzić fuse bity. W przypadku innych ustawień zaprogramować zgodnie z poniższym rysunkiem:

 

Po zaprogramowaniu podłącz miernik mocy z sztucznym obciążeniem o mocy 10W do gniazda antenowego i sprawdź czy po podłączeniu zasilania i zwarcia pierwszej nogi od lewej strony białego złącza PTT zapalają się obie diody LED. Górna oznacza nadawanie, dolna informuje o poprawnej pracy PLL. Jeżeli nie następuje zapalenie dolnej diody pokręć rdzeniem w kubku cewki generatora.

 

Aby PLL pracowała stabilniej zgodnie z sugestią Krzysztofa dolutowałem 2 kondensatory 100nF:

 

Ustaw trymerem (zaznaczone zielonym kolorem) częstotliwość 144.800MHz. Trymerami (zaznaczone czerwonym kolorem) ustaw na maksymalną moc. Potencjometrem (zaznaczone niebieskim kolorem) wyreguluj maksymalną moc.

 

 

W przypadku gdy nie masz trymera w zaekranowanym filtrze wlutuj trymer 10-60pF.

 

Uzyskałem ponad 8W:

 

Widmo radiowe wygląda bardzo dobrze:

 

Dodatkowo wymieniłem złącze antenowe z UC1 na N.

 

Modulacja. Najlepszym punktem do podłączenia modulacji jest punkt lutowniczy tuż za potencjometrem w generatorze. Na zdjęciu wskazany strzałką:

 

Aby wyprowadzić ten sygnał na zielone złącze należy wylutować żółty element tuz przy złączu:

 

Przez przelotkę lutowniczą należy przewlec kynar i polutować do punktu lutowniczego w generatorze a drugi koniec do punktu lutowniczego z którego wylutowaliśmy element:

 

W ten sposób na zielonym złączu mamy pierwsze dwa piny od prawej strony do wykorzystania aby podłączyć modulację. Pierwszy pin to wejście modulacji, drugi masa.

Potem pozostaje tylko zalutować puszkę ekranującą generator i po włożeniu płytki do metalowej obudowy przykręcić czterema wkrętami.