BOSCH KF161

Schemat radiotelefonu BOSCH KF161

Aby radiotelefon BOSCH KF161 poprawnie pracował na packet radio należy wykonać cztery kroki:

  • włączyć blokadę szumów
  • ustawić premfaze i demfazę
  • podłączyć TNC do radiotelefonu
  • regulacja blokady szumów i czułości mikrofonu

1. Blokada szumów.

Jak wiadomo, Bosch KF161 dostarczany jest bez panelu przedniego, oryginalnie do sterowania blokada szumów służył pulpit sterowniczy dołączony do tylnego złącza krawędziowego radiotelefonu. Dlatego też należy zablokować blokadę szumów na stałe poprzez odpowiednie zwarcie na ścieżkach. W przypadku, gdy radiotelefon ma mieć stale otwarta blokadę szumów opis ten można pominąć. Po odkręceniu dwóch wkrętów z tyłu radia zdejmujemy ścianki boczne a potem zielone plastikowe płytki z plexi z opisem. W celu łatwiejszego operowania podczas tej przeróbki dobrze jest zdjąć panel przedni poprzez odkręcenie śrub z boku, ale nie jest to wymagane dla bardziej sprawnych elektroników. Po odkręceniu panelu przedniego lokalizujemy punkty lutownicze, które należy zewrzeć. Patrząc od lewej strony mamy 4 miejsca na wlutowanie przełączników 6 pinowych i kolejne do przełącznika 12 pinowego. To właśnie te styki należy lutować.

W czerwonym prostokącie dużego obrazka widać styki które należy zewrzeć. Zwieramy czwarty i piaty pin w lewym rzędzie. Po zwarciu płytka powinna wyglądać tak:

2. Włączenie premfazy i demfazy

Przy normalnej pracy KF161 używa modulacji fazy. Do pracy APRS lub PR wymagana jest modulacja częstotliwości. Na szczęście zmiana z modulacji fazy na modulacje częstotliwości jest prosta i wymaga jak przy blokadzie szumów zwarcia odpowiednich styków.

Zmiana w nadajniku jest prosta i wymaga zwarcia dwóch ścieżek koło litery F. Na dużym zdjęciu miejsce zwarcia zaznaczone czerwonym prostokątem.

Po wykonaniu zwarcia laminat ma wyglądać tak:

W odbiorniku przeróbka jest trochę trudniejsza ponieważ należy rozewrzeć połączenie w jednym miejscu laminatu i zewrzeć w innym. Na zdjęciu widać punkty oznaczone literą P i literą F. Obecnie zwarty jest punkt P, należy go rozewrzeć. Punkt P zaznaczono na dużym zdjęciu czerwonym prostokątem.

Po rozwarciu punktu P na laminacie należy oszukać punkt F i zewrzeć. Zwarty punkt F zaznaczony jest na poniższym rysunku czerwonym prostokątem.

3. Podłączenie TNC do radiotelefonu

 

W przypadku gdy radio nie reaguje, pomocne może okazać się połączenie punktu 6 do +12V (linia przerywana)

4. Regulacja blokady szumów i czułości mikrofonu

Po podłączeniu modemu TNC i anteny należy skorygować czułość wejścia mikrofonowego i ustawić blokadę szumów. Aby ustawić blokadę szumów należy na laminat nałożyć zielone plexi z opisem i po znalezieniu potencjometru zgodnie z poniższym rysunkiem ustawić odpowiedni poziom blokady szumów.

Czułość wejścia mikrofonowego reguluje się z drugiej strony radia. Po nałożeniu na laminat zielonego plexi z opisem odnaleźć potencjometr i ustawić tak poziom czułości wejścia aby ramki były dekodowane. Położenie potencjometru pokazuje poniższy rysunek.

Na zakończenie prac należy założyć boki radia i zablokować je wkrętami z tyłu obudowy.

Stronę opracowano na postawie informacji z Museum Jan Corver