JINGTONG JT-208

Opis ogólny

JINGTONG JT-208 jest jednobandowym radiotelefonem pracującym w paśmie 2 metrów. Producentem jest dalekowschodni producent sprzętu radiokomunikacyjnego „Science Electron Corporation”. Radio kształtem przypomina radiotelefon Kenwood TH-42E. To podobieństwo spowodowane jest faktem, że firma ta produkuje płyty bazowe do radiotelefonów Kenwood. Radiotelefony JINGTONG zdobywają niemiecki rynek jako tańsza alternatywa dla markowego sprzętu. Wysokie parametry radiowe pozwoliły na uzyskanie znaku CE. Dystrybutorem tych radiotelefonów w Polsce jest firma MULTIPOINT, która wypożyczyła radiotelefon nieodpłatnie do testów i pomiarów.

Radiotelefon posiada 30 komórek pamięci. Do obsługi mamy szesnasto przyciskowa klawiaturę i 6 klawiszy funkcyjnych. W górnej części frontu radia zainstalowano nieduży, ale dobrze czytelny wyświetlacz ciekłokrystaliczny podświetlany niebieskim światłem a pod nim głośnik oraz mikrofon. Z lewej strony przycisk PTT, z prawej gniazdko do mikrofonogłośnika a u góry pokrętło głośności z wyłącznikiem i pokrętło blokady szumów, gniazdo antenowe R-SMA i dwukolorową diodę LED. Obudowa radia wykonana jest z plastiku, przyciski z gumy. Cała elektronika zamocowana jest na aluminiowym odlewie spełniającej również zadanie radiatora. Akumulator Ni-Mh mocuje się w tylnej części radiotelefonu. Trzyma się bardzo dobrze dzięki mocnemu zatrzaskowi. Z tyłu radia dwoma wkrętami przymocowane jest metalowe zapięcie do paska.

W kartonie, który otrzymałem znajdowało się wszystko, co potrzebne: radiotelefon, gumowa antena, akumulator, klips do paska, sznurek, instrukcja i stołowa ładowarka zasilana 220V. Dodawane instrukcja w języku polskim jest prosta i przejrzysta. Radio nie posiada wiele wymyślnych opcji tak, więc jego obsługa jest prosta i nauczenie się na pamięć jego obsługi jest dziecinnie łatwe.

Parametry radiowe

Wszystkie pomiary radiowe zostały wykonane przeze mnie na analizatorze widma Motorola R-2670.

Widmo radiowe, moc, odchyłka od częstotliwości 145.250MHz (20kHz na działkę, tłumik 40dB):

Widmo radiowe jest poprawne. Radio nie generuje zbędnych „śmieci”. Kształt widma jest zgodne z normą, szerokość zajmowanego pasma zgodny z charakterystyką radiotelefonów pracujących z pasmem 25kHz. Moc zmierzona przy zasilaniu z akumulatora to 2,39W. Odchyłka częstotliwości na poziomie 110Hz. Po kilku minutach ciągłego nadawania, gdy radio zrobiło się trochę cieplejsze odchyłka spadła do 18Hz a moc nieznacznie spadła do 2,25W. Do parametrów nadajnika nie można mieć żadnych zastrzeżeń.

Widmo w zakresie 10MHz (1MHz na działkę):

Jak widać w zakresie +/- 5MHz nie występują żadne nieporządane sygnały i harmoniczne. Widmo jest czyste i wolne od zakłóceń.

Druga harmoniczna na częstotliwości 290MHz (1MHz na działkę):

Druga harmoniczna na 290MHz jest odpowiednio stłumiona. Tłumienie wynosi 40dB.

Czułość radia na 145.250MHz:

Przy SINAD -12dB czułość radia wynosi 0,12uV (-125.0 dBm) co można uznać za wynik bardzo dobry. Radio jest czułe i odbiera naprawdę słabe sygnały. Przy tym sygnale modulacja nie jest jeszcze idealnie sinusoidalna ale w 100% zrozumiała. Niewielkie podniesienie sygnału wyrównuje sinusoidę do wzorcowego kształtu.

Parametry podstawowe:
Zakres: TX – 144-146 MHz RX- 136-174MHz
Modulacja: F3E (FM) 25kHz
Impedancja anteny: 50 om
Zakres temperaturowy pracy: -10C ÷ +50C
Napicie zasilania: 5,5V – 16,0V
Stabilność częstotliwości: +/- 10 ppm
Wymiary mm (szer/wys/dł): 49/99/24
Waga z akumulatorem: 275g

Nadajnik:
Moc wyjściowa 2m (7,2V): 2,39W
Pobór prądu 2m (7,2V): 970mA
Sposób modulacji: reaktancyjne
Dewiacja: max 5 kHz
Impedancja mikrofonu: 2 kom
Tłumienie niepożądanych: -55dB i więcej

Odbiornik:
Układ odbiornika: podwójna superheterodyna
Pobór prądu przy odbiorze: 32mA
Czułość 2m: 0,12 mikroV
Odchyłka częstotliwości: +/- 50 Hz
Selektywność: (-6dB) 12kHz

Obsługa radia.

Tak jak wspomniałem na początku obsługa radia jest banalnie prosta. Wywołanie poszczególnych funkcji odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku SET i odpowiedniego klawisza numerycznego:

SET+1 – Tryb przestrajania radia, pozwala na wpisanie częstotliwości z klawiatury.
SET+2 – Tryb wyświetlania numeru kanału – wyświetlany jest numer pamięci bez częstotliwości.
SET+3 – Tryb wyświetlania częstotliwości i numeru pamięci.
SET+4 – i ponowne wciskanie 4 zmienia skok przestrajania o 5; 10; 12,5; 25 kHz.
SET+5 – Uruchamia skaner częstotliwości i skaner po pamięciach, przycisk A pozwala również na uruchomienie skanera.
SET-6 – Uruchamia możliwość pracy z shiftem, na wyświetlaczu pokazuje się znak + lub –
SET+7 – Pozwala na ustawienie wartości shiftu podczas nadawania
SET+8 – Włącza blokadę CTCSS – radiotelefon nadaje i odbiera ton CTCSS
SET+9 – Ustawienie tonu blokady CTCSS – poszczególne tony ponumerowane są od 1 do 38, wybór następuje poprzez naciskanie przycisków UP/DOWN
SET+0 – Uruchamia tylko nadawanie kodu CTCSS bez blokowania odbiornika
SET+* – Załącza i wyłącza blokadę klawiatury.

Klawisze M+ i M- powodują przeskok częstotliwości o jeden megaherc a przyciski UP/DOWN o skok ustawiony w trybie SET+4. Przytrzymanie klawisza powoduje płynne przestrajanie.

Każda z 30 komórek pamięci może zawierać osobno częstotliwość odbioru i nadawania osobno programowane. W skróconej wersji programowania ustalamy tylko jedna częstotliwość. Aby ustawić pamięć z jedna częstotliwością przechodzimy w tryb wyświetlania częstotliwości SET+1, wybieramy na klawiaturze częstotliwość i naciskamy klawisz B. Na wyświetlaczu zaczyna mrugać numer pamięci i klawiszami UP/DONW wybieramy odpowiedni numer komórki pamięci. Aby zapamiętać ustawienia naciskamy klawisz C a potem B i nie zmieniając numeru pamięci naciśnij klawisz D. W celu ustawienia różnych częstotliwości nadawania i odbioru w pamięci należy po przejściu w tryb wyświetlania częstotliwości SET+1, wybieramy na klawiaturze częstotliwość odbiorczą i naciskamy klawisz B. Na wyświetlaczu zaczyna mrugać numer pamięci i klawiszami UP/DONW wybieramy odpowiedni numer komórki pamięci. Aby zapamiętać ustawienia naciskamy klawisz C. Teraz należy ustawić częstotliwość nadawania, nacisnąć klawisz B co spowoduje mruganie numeru pamięci i w celu zatwierdzenia naciskamy klawisz D. Kasowanie wszystkich pamięci odbywa się poprzez naciśnięcie klawisza SET i włączenia radia. Gdy na wyświetlaczu pojawi się napis CLR należy puścić klawisz SET.

Podświetlenie wyświetlacza radiotelefony następuje automatycznie po naciśnięciu jakiegokolwiek klawisza i gaśnie po około 10 sekundach w celu oszczędzania energii akumulatora.

Testy przeprowadzone z analizatorem widma pokazały wszystkie zalety i wady toru radiowego radiotelefonu. W układzie nadajnika stabilność częstotliwości i kształt widma jest bez zastrzeżeń. Modulacja jest zbyt niskotonowa, brakuje wysokich częstotliwości w paśmie akustycznym z mikrofonu wewnętrznego. Jak się okazało spowodowane jest to brakiem otworu do mikrofonu. Wykonanie w odpowiednim miejscu otworu o średnicy 1mm rozwiązało ten problem w całości. Podłączenie mikrofonu zewnętrznego poprawia jakość dźwięku. Tłumienie drugiej i trzeciej harmonicznej jest poprawne i zgodne z normą. Zmierzono minimalnie niższą moc niż podaje w specyfikacji producent, zamiast 2,5W było 2,39W. Radio wewnątrz jest wykonane starannie i dokładnie. Producent produkuje również płyty bazowe do radiotelefonów PMR dla firmy Kenwood tak więc jakość i wykonanie nie odbiega od światowych standartów. Polecam to radio każdemu jako tanią alternatywę dla radiotelefonów firmowych.

Analizatora widma użyczył Jarek SP3SWJ

Artykuł ukazał się w Świat Radio w numerze 10/2006 Link do Świat Radio