TH-D7

Opis ogólny .

Kenwood TH-D7 jest radiotelefonem przenośnym, pracującym w paśmie 2m i 70cm. Zasilany jest standardową bateria 6V/650mA. Jako pierwszy w amatorskim świecie jest przystosowany do pracy z GPS-em pracującym w systemie transmisji danych NMEA. W oprogramowaniu zawarto obsługę APRS (Automatic Packet/Position Reporting). Jest też pierwszym transceiverem z wbudowanym modemem TNC pracującym protokółem AX.25. Amerykańska wersja radia umożliwia po zastosowaniu przystawki PG-4R zdalnie sterować krótkofalowym transceiverem z drugiego radiotelefonu.

Radio posiada 200 komórek pamięci, do każdej można dopisać 8 znakowy opis literami i specjalnymi znakami ASCII. Wbudowano koder i dekoder CTCSS. Radio wykonane jest z wysokoudarowego plastyku odpornego na upadki i inne uszkodzenia mechaniczne. Duży wyświetlacz matrycowy pozwala na wyświetlanie napisów i grafik. Do nawigacji po menu wykorzystuje się czeterkierunkowy kursor w kształcie koła. Jako opcję można podłączyć Visual Communicator VC-H1 umożliwiający przesyłanie obrazów.

Z lewej strony umieszczono PTT, przycisk podświetlenia wyświetlacza i klawiatury i przycisk blokady szumów, z prawej strony znajduje się gniazdo do podłączenia słuchawki lub głośnika, mikrofonu, komputera i GPSa, poniżej gniazdo zasilania zewnętrznego. W górnej części radia znajduje się gniazdo SMA do podłączenia anteny, dwie diody LED sygnalizujące stan TRXa i podwójny manipulator/potencjometr. (Rys.1). Bateria zapinana jest na całej długości tylnej obudowy i wyposażona jest w klips umożliwiający zapięcie radiotelefonu do paska. Radiotelefon wykonany jest zgodnie z normą militarną MIL STD 910 CDE.

Parametry radiowe .
Wszystkie pomiary radiowe zostały wykonane przeze mnie na analizatorze widma amerykańskiej firmy Wavetek model Stabilock 3032 pracujący od 250kHz do 2,3GHz. Pomiary wartości prądu wykonano na mierniku firmy FLUKE 87.

Parametry podstawowe:

Zakres: 144-146 MHz 430-450 MHz
Modulacja: F3E (FM), F1D (GMSK), F2D (FSK), AM – tylko RX
Impedancja anteny: 50 om
Zakres temperaturowy pracy: -20C ÷ +60C
Napicie zasilania: 5,5V – 16,0V
Stabilność częstotliwości: +/- 10 ppm
Wymiary (szer/wys/dł): 54,0 x 119,5 x 35,5 mm
Waga: 340g
Nadajnik:
Moc wyjściowa 2m (6V): low 67mW medium 627mW high 3,30W
Moc wyjściowa 2m (13,8V): low 80mW medium 656mW high 6,13W
Moc wyjściowa 70cm (6V): low 60mW medium 573mW high 2,72W
Moc wyjściowa 70cm (13,8V): low 68mW medium 585mW high 5,75W
Pobór prądu 2m (6V): low 300mA medium 500mA high 1,3A (13,8V high 1,6A)
Pobór prądu 70cm (6V): low 300mA medium 500mA high 1,4A (13,8V high 1,7A)
Sposób modulacji: reaktancyjne
Dewiacja: max 5 kHz
Impedancja mikrofonu: 2 kom
Tłumienie niepożądanych: -60dB i więcej
Odbiornik:
Układ odbiornika: podwójna superheterodyna
Pobór prądu przy odbiorze (z funkcją SAVE): 25mA
Pobór prądu przy odbiorze (włączony TNC): 115mA
Czułość 2m (z AIP): 0,17 mikroV przy SINAD = 12dB
Czułość 70cm (z AIP): 0,13 mikroV przy SINAD = 12dB
Czułość 2m (bez AIP): 0,16 mikroV przy SINAD = 12dB
Czułość 70cm (bez AIP): 0,11 mikroV przy SINAD = 12dB
Odchyłka częstotliwości: +/- 50 Hz
Pośrednie częstotliwości: 2m: 38.85MHz 450kHz, 70cm: 45.05MHz 455kHz
Selektywność: (-6dB) 12kHz i więcej (-60dB) 28kHz i mniej

Obsługa .

DISPLAY
Po włączeniu radio przywita nas napisem KENWOOD TH-D7 i dodatkowo własnym siedmioznakowym opisem. Kontrast wyświetlacza można regulować w 16 stopniowej skali.
SAVE
Funkcja oszczędzania baterii poprzez cykliczne wyłączanie odbiornika ma dziesięć wartości: 0.2, 0.4, 0.6, 0.8, 1.0, 2.0, 4.0, 5.0 sekundy i stałą pracę odbiornika.
APO
Auto Power Off czyli automatyczne wyłączenie radiotelefonu ma trzy nastawy: 30, 60 minut i wyłączenie funkcji.
DTMF
Radiotelefon posiada pełny szesnastoklawiszowy zestaw tonów DTMF i 10 pamięci po 15 znaków każda. Szybkość nadawania tonów DTMF z pamięci jest regulowana w dwóch wartościach: szybka i wolna. Odstęp czasowy pomiędzy dwoma tonami przy nadawaniu z pamięci można regulować w zakresie od 100 do 2000ms. Funkcja PTT Hold pozwala na swobodną nadawanie DTMFu bez potrzeby trzymania PTT: radiotelefon nie wyłącza nadajnika jeszcze przez dwie sekundy po nadaniu ostatniego tonu DTMF. W pamięci radiotelefonu można zapamiętać 10 piętnastocyfrowych zestawów oznaczonych siedmioznakowym opisem.
TNC
Wbudowany modem TNC pracujący protokółem AX.25 to nowość w budowie przenośnych radiotelefonów. Wystarczy podłączyć poprzez kabel PG-4W (w komplecie) radiotelefon do komputera, uruchomić jakikolwiek program terminalowy (Procomm, Comit, Hyper Terminal z Windows95) i można pracować Packet radio z prędkością 1k2 i 9k6 bps.
Przy próbach łączności z poznańską bramka ampr-net’ową w paśmie 70cm z prędkością 9k6 i 1k2 w paśmie 2m nie zauważyłem żadnych problemów z transmisją, sygnał generowany przez radiotelefon był poprawny i bramka nie miała żadnych problemów z detekcja. Odbiornik w radiotelefonie też bardzo dobrze radził sobie z „czytaniem” bramki. Jedyną wadą obecnego softu modemu TNC jest brak możliwości pracy wielosesyjnej. Producent obiecał poprawkę w nowym oprogramowaniu umożliwiającą taką pracę. Do kontroli i sterowania modemu wykorzystuje się 44 komendy. Oprócz normalnej pracy emisją Packet Radio, modem TNC ma możliwość odbierania i dekodowania informacji DX Clustera. Odebrana informacje o znaku, częstotliwości, godzinie i dodatkowych informacji na temat stacji wyświetla na ekranie przez 10 sekund i zapisuje do pamięci która może być później przeglądana.
ARO
W celu ułatwienia pracy przez przemienniki funkcja Auto Repeater Offset automatycznie włączy odstęp dupleksowy po nastawieniu częstotliwości przemiennikowych.
SCAN
Skaner w radiotelefonie pracuje w trybach przeszukiwania pamięci, całego pasma częstotliwości, wycinka 1MHz lub zakresu częstotliwości. Skanowanie uruchamia się przez dłuższe wciśnięcie danego przycisku MR dla skanowania pamięci, VFO dla całego pasma i MHz dla skanowania zakresu 1 MHz. W celu ustawienia zakresu należy w jednej z 10 pamięci ustawić dwie częstotliwości w zakresie których ma pracować skaner. Przeszukiwanie odbywa się z szybkością 10 kanałów na sekundę. Ilość skanowanych pamięci można ograniczyć poprzez zaznaczenie tych których nie chcemy skanować. Skaner po usłyszeniu sygnału może reagować dwojako: czeka aż sygnał zniknie i dopiero przeszukuje dalej lub czeka na kanale 5 sekund i bez względu na obecność nośnej skanuje dalej.
AUX
Naciśniecie klawiszy sygnalizowane jest krótkim tonem. Opcjonalnie można go wyłączyć, włączyć dla funkcji APRS i klawiszy lub włączyć w momencie przyjścia informacji. Możliwość zablokowania nadajnika uniemożliwi nadawanie osobom niepowołanym.
AIP
Radio posiada użyteczną funkcje AIP która po włączeniu przesuwa punkt pracy tranzystora w wzmacniaczu wejściowym odbiornika co powoduje wycięcie w 95% zakłóceń z sąsiednich kanałów. Spada wtedy nieco czułość radia. W terenach zabudowanych, dużych aglomeracjach miejskich funkcję tę należy włączyć na stałe ze względu na duży poziom zakłóceń. W europejskiej wersji radiotelefonu istnieje możliwość zmiany dewiacji modulacji nadajnika i szerokości odbiornika.
RESET
Funkcja RESET umożliwia zresetować wszystkie opcje radiotelefonu do ustawień fabrycznych lub tylko ustawienia VFO.
APRS
(Automatic Packet / Position Reporting System). Firma Kenwood jako pierwsza zawarła w oprogramowaniu radiotelefonu funkcję APRS (Automatic Packet / Position Reporting System). Autorem oprogramowania jest Bob Bruninga WB4APR. Jest to zaawansowany system łączności cyfrowej pozwalający na określaniu położenia stacji, przekazywaniu 45 znakowych informacji i wiele innych. System współpracuje z GPS co umożliwia odczyty położenie na bieżąco. Po podłączeniu komputera oprogramowanie automatycznie wykreśla trasę w zakresie od 800m do 3200km. W tym czasie radiotelefon musi nadawać beacon z identyfikatorem i współrzędnymi geograficznymi. Interwał czasowy można ustawić w zakresie od 30 sek. do 6 minut. GPS obsługuje standardowy protokół transmisji NMEA. Po odczycie danych nadanych przez radiotelefon TH-D7 na wyświetlaczu pojawia się znak, położenie geograficzne, odległość i azymut do korespondenta. Gdy korespondent się porusza i ma włączonego GPSa pojawiają się również informacje o prędkości i kierunku poruszania. Radiotelefon automatycznie przelicza położenie geograficzne na kwadraty lokatora. W beacon’ie można nadawać swój znak, częstotliwość pracy na drugim paśmie, ikonę
Transmisja odbywa się poprzez wbudowany modem TNC protokółem AX.25 z prędkością 1k2 bd. W pamięci można zapisać 40 stacji wraz z ich położeniem geograficznym. Każdy kto będzie słuchał tej częstotliwości i będzie miał podłączony modem Packet Radio i komputer będzie mógł odebrać ten beacon. Pomiędzy radiotelefonami TH-D7 istnieje możliwość przesyłania 45 znakowych informacji (podobnie jak wiadomości SMS w telefonii komórkowej). Informacje można wysyłać do jednej osoby lub grupy osób. Każdy radiotelefon ma wpisany kod grupy, na jego podstawie odebrana informacja zostaje zidentyfikowana i w zależności czy kod grupy jest zgodny, wyświetlana lub gdy nie jest zgodny jest ignorowana. Po otrzymaniu wiadomości na wyświetlaczu pojawia się znak nadawcy i jego informacja. Przyjście wiadomości może być sygnalizowane tonem. Informacje te można również przesyłać przez przemienniki. Dodatkowo można odbierać informacje pogodowe nadawane przez stacje meteorologiczne. Niestety ta funkcja działa tylko w USA.
SSTV
Do radiotelefonu można jako opcje podłączyć poprzez kabel PG-4V Visual Communicator VC-H1. Urządzenie to pozwala na przesyłanie kolorowych obrazów emisja SSTV. Czas trwania transmisji wynosi maksymalnie 17 sek. W oprogramowaniu TH-D7 zawarto dodatkowe komendy współpracujące z VC-H1. Możemy dopisać do wysyłanego obrazu swój znak, komentarz i raport oraz określić jego kolor. Do wyboru mamy: biały, czarny, niebieski, czerwony, fioletowy, zielony i żółty. Można również zdalnie odbierać obrazy z innego radiotelefonu sterując go tonami CTCSS. Po nadaniu przez czas dłuższy niż 1 sekundę nośnej z tonem CTCSS Visual Communicator zapamięta widziany obraz, dopisze wymagane teksty i wyśle go emisją SSTV

Wygląd radia z podłączonym transceiverem SSTV VC-H1.
PAMIĘCI
W pamięć radiotelefonu można wpisać 200 kanałów. Każdy kanał może mieć siedmioznakowy opis, osobne ustawienie CTCSSu, offsetu, i funkcje blokowania podczas skanowania. Bank od 000 do 099 jest przypisany pasmu 2m a od 100 do 199 pasmu 70cm.

Po podłączeniu radiotelefonu do komputera za pośrednictwem kabla PG-4W wszystkie ustawienia funkcji TRXa, APRSu, SSTV i pamięci można edytować za pomocą oprogramowania dostarczonego przez firmę Kenwood. Oprogramowanie można pobrać ze strony WWW firmy Kenwood: www.kenwood.net

Do gniazda głośnikowego i mikrofonowego można podłączyć zewnętrzny mikrofon z trzema klawiszami zdalnego sterowania. Funkcję tych klawiszy może dowolnie ustawić użytkownik radia


Schemat podłączenia zewnętrznego głośnika, mikrofonu i klawiszy zdalnego sterowania.

Dodatkowo do radiotelefonu można dokupić wiele akcesorii: ładowarki, akumulatory, pojemniki na baterie, futerały, pięć wersji zewnętrznych mikrofonogłośników i inne.

Instrukcja obsługi jest, tak jak do każdego radiotelefonu Kenwooda, napisana w formie obrazkowej, przejrzyście, bez błędów, jest zrozumiała w 100% dla każdego kto się spotkał choć raz z radiotelefonem.

Podsumowanie.

Przez kilka miesięcy użytkowania radiotelefonu nie spotkały mnie żadne problemy. Dźwięk wydobywający się z głośnika jest czytelny nawet w głośnym otoczeniu. Modulacja jest czysta, typowa dla radia z modulacja FM. Użytkowany na powietrzu nie miał problemu z wycięciem z modulacji wiejącego wiatru. Sygnał m.cz. wychodzący z TRX jest głośny, dobrze wymodulowany, przebijający się przez szum przy dalszych łącznościach. Wejście w.cz. jest wykonane bardzo dobrze, przy podłączeniu zewnętrznej anteny i uruchomieniu funkcji AIP nie miał problemu z wycięciem zakłóceń i dopuszczeniu tylko sygnału właściwego. Antena ma dużą sprawność biorąc pod uwagę jej niewielka długość. Wadami urządzenia są: fabryczny akumulator małej pojemności (6V, 650mAh), czas ładowanie akumulatora wynoszący 15 godzin, ścierające się klawisze po kilku miesiącach intensywnego używania i brak możliwości wielosesyjnej pracy emisja Packet Radio.

Ogólna ocena, mimo kilku wad, jest bardzo wysoka. Radiotelefon wykonany jest starannie, rozmieszczenie klawiszy pozwala na obsługę jedna ręką, tor radiowy jest najwyższej jakości. Z przyjemnością polecam go każdemu lubiącemu przenośne radiotelefony najwyższej klasy.